Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Domaniža

domaniza_1505_507.jpgMiestna časť: Kardošová Vieska

Kraj: Trenčiansky

Okres: Považská Bystrica

Mikroregión: Strážovské vrchy

Rozloha: 2606 ha

Počet obyvateľov: 1506

Prvá písom. zmienka: 1268

Starosta: František Matušík

Adresa: Obec Domaniža, Domaniža 426, 018 16 Domaniža

Telefón:  +421 42 439 45 48, +421 42 426 03 56

Fax: +421 42 426 03 56

E-mail: obec@domaniza.sk

Web: www.domaniza.skObec Domaniža leží v strede Domanižskej kotliny, na rozhraní Strážovských a Súľovských vrchov. Celá lokalita obce je veľmi bohatá na pitnú vodu, preto sa zaraďuje medzi dôležité chránené vodohospodárske oblasti Slovenska. Cez obec tečie rieka Domanižanka, ktorá pramení v severných častiach Strážovských vrchov vo výške 490 m n. m. a má tri pramene.

Miestnymi časťami obce sú Domanižská Lehota a Kardošová Vieska

Z histórie obce

História osídlenia siaha do mladšej doby bronzovej, čo dokazujú stopy osídlenia v tunajšej lokalite, ale aj nález bronzových šperkov v časti Lazy a Brezné. Sídlil tu ľud púchovskej kultúry – slovanské sídlisko z 11.- 12. storočia. Našlo sa aj stredoveké opevnenie s valmi. Na hore Jelchová sa spomína drevený hrad. Boli tu vykopané črepy, grafitové nádoby na tavenie kovu, rúd a podobne.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1268, kde sa spomína ako Domanysa. Spomína sa kňaz Godislav /Godislaus/. Vtedy už stál kostol i fara. V roku 1559 daroval Domanižu výsadnou listinou panovník Ferdinand I. svojmu tajomníkovi a radcovi, päťkostolnému biskupovi Jurajovi Draškovičovi, jeho bratom a ich potomkom. Súčasne udelil obci právo na dva výročné jarmoky do roka a týždenné trhy na spôsob iných miest a mestečiek. Okrem toho udelil obci právo používať pri pečatení zelený vosk a ako erb určil jednoduchý štít, v ktorom sa z tečúcej vody vynára polovičný grif. Je to svojím spôsobom výnimočná záležitosť, pretože takéto práva sa udeľovali iba mestečkám, pričom Domaniža sa v spomínanej listine cituje len ako obec.

Písomné dôkazy o hrade, ktorý údajne postavil Draškovič, na Skalke neexistujú. Je len zobrazený na dobovej rytine holandského grafika Nypoorta z roku 1686. Nypoort, ktorý pôsobil v Trnave v roku 1659, zobrazil Domanižu ako hrad opevnený vysokým kamenným múrom chrániacim tzv. Dukátovú cestu. Pri stavbe školy však objavili základy a murivo stavby, archeologický výskum sa ale nevykonal.

Kultúrne dedičstvo

Medzi najvýznamnejšie kultúrne pamiatky patrí gotický rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša biskupa z 13. storočia, ktorý má povesť najkrajšieho kostola na Strednom Považí a rokokový Mariánsky stĺp z 18. storočia so sochou Panny Márie z 19. storočia.

Tradičné zvyklosti a remeslá: batikovanie „písanie“ kraslíc, tvorenie ozdôb a bábik zo šúpolia, pečenie medovníkov, tkanie kobercov a vyrábanie košíkov z prútia.

Domanižské kraslice preslávila p. Štefánia Dudákova aj za hranicami Slovenska. Tradičné domanižské kraslice sa nemaľujú, ale „píšu“ zmesou včelieho vosku a parafínu pomocou tzv. „pisárky“.

Príroda

Vďaka jedinečnosti prírodných scenérií patrí Domaniža a jej okolie k atraktívnym oblastiam Horného Považia. Väčšina jeho územia je hornatá, bohatá na lesy a prírodné krásy.

V lokalite sa darí srnčej, jelenej, diviačej a muflónej zveri, vyskytuje sa tu aj medveď hnedý, rys ostrovid, hlucháň a vlk dravý. Zaujímavosťou je rieka Domanižanka, ktorá pramení v Strážovských vrchoch a vlieva sa do Váhu – v lete totiž nevysychá a v zime nezamŕza.

Priamo v centre obce pri kostole sa nachádzajú DOMANIŽSKÉ LIPY. Ide o lipy malolisté. Sú to tri stromy pozoruhodných dimenzií a veku a spolu s kostolom zo 14. storočia tvoria výraznú estetickú dominantu obce. Obvod kmeňa je 290 - 352 cm, výška stromov je 24 - 28 m, priemer koruny stromov je 12 - 22 m, vek stromov je 150 - 200 rokov. Stromy boli vyhlásené za chránené v roku 1994.

Turistika a šport

Okolie Domaniže ponúka milovníkom pešej turistiky celú škálu možností na túry, či prechádzky. Na svoje si prídu aj cykloturisti preferujúci horské terény, ako aj pohodlnejšie cesty v rovinatom teréne vedúce nádhernou prírodou.

Tým, ktorým učarovalo horolezectvo a lezenie po skalách, ponúka Domaniža a jej okolie „pohyb po perfektne odistenej borhákmi zlepencovej niekde hrubozrnnej, inde jemnučkej skale s ementálovými dierami“. Lezecká oblasť Domaniža patrí k mladším skalkárskym zákutiam Slovenska.

S obcou sú už roky späté aj športy ako futbal , motokros a športová streľba. V obci sa nachádza Športovo - strelecký areál na vzduchové a guľové zbrane, futbalový areál s multifunkčným ihriskom, tenisové kurty, motokrossová trať. Domaniža ponúka návštevníkom ubytovanie, ale aj priestor na aktívne trávenie voľného času - welnes ,bowling, fitnes. V obci sa ďalej nachádza penzion, pizzeria a rôzne pohostinstvá.

Ideálne podmienky ponúka okolie obce aj pre poľovníkov a rybárov.

V blízkosti sa nachádzajú termálne kúpaliská a kúpeľné mesto Rajecké teplice. Vo vzdialenosti 5 km od obce sa rozlieha Golfpark Rajec.

Kultúrny a spoločenský život

Domaniža žije bohatým spoločenským a kultúrnym životom. V obci pôsobí dobrovoľný hasičský zbor, futbalový oddiel, strelecký oddiel, stolnotenisový oddiel, zväz zdravotne postihnutých, enduro klub.

Obec je zriaďovateľom základnej a materskej školy. Prevádzkuje dom kultúry aj obecnú knižnicu. K základnej vybavenosti nepochybne patria: zdravotné stredisko, pošta, lekáreň, potraviny, rozličný tovar, textil, domáce potreby, chovateľské a kynologické potreby, práčovňa, kvetinárstvo, stavebniny a služby ako kaderníctvo a kozmetika.

V pestrej palete slávenia sviatkov a spoločenských podujatí sa prelínajú obyčaje a sviatky tradičného i cirkevného kalendára (Fašiangy, stavanie mája, Veľká noc, Vianoce, Silvester, jarmok a iné) s novodobými príležitosťami (Deň matiek, Majáles, Deň detí, Mesiac úcty k starším a iné).  


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka