Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Družstevná pri Hornáde

erb družstevná pri HornádeMiestna časť: Malá Vieska

Kraj: Košický

Okres: Košice - okolie

Mikroregión: Ružín

Počet obyvateľov: 2632 (Malá Vieska – 1942, Tepličany-690)

Rozloha: 1646 ha

Prvá písomná zmienka: 1423

Starostka: Ing. Ján Juhás

Adresa: Obec Družstevná pri Hornáde, Hlavná 38, 044 31 Družstevná pri Hornáde

Telefón: 055/7207111

e-mail: obec@druzstevna.sk

web: www.druzstevna.skObec sa nachádza severne od krajského mesta Košice vo vzdialenosti ani nie 8 km. Je to na hlavnej železničnej trase vedúcej z Košíc cez Kysak a ďalej Margecany smerom do Žiliny. Je rozložená v údolí pri rieke Hornád.

Obec sa skladá z dvoch pôvodných obcí Tepličany a Malá Vieska, ktoré boli zlúčené v roku 1961. V šarišskom nárečí, ktorým sa na území obcí hovorí, sa chotáre pôvodných obcí označujú ako „Cepľičany a Maloveska“. Po jej celej dĺžke preteká rieka Hornád, na ktorej je v severnej časti postavená malá vodná elektráreň. Nad vodnou elektrárňou je umelá vodná plocha, v podstate je to rozšírené koryto Hornádu, ktoré vzniklo postavením hrádze, ktorá zadržiava vodu v rieke pre potreby elektrárne.

Obec sa úspešne rozvíja. K občianskej vybavenosti patrí obecný úrad, ktorý vykonáva samosprávnu funkciu obce a prenesený výkon štátnej správy, pošta, knižnica, predajne potravín, mäsa, zmiešaného tovaru, kvetinárstvo, pohrebné služby. Obec je plne plynofikovaná, napojená na verejný vodovod a v súčasnosti je vo finálnej fáze kolaudácia kanalizácie a ČOV. V príprave je výstavba golfového areálu a rozvoj infraštruktúry obce.

K spoločenskému životu patrí organizácia plesov, tanečných zábav, karnevalov pre deti, rôznych podujatí pre dôchodcov aj folklórnych slávností. V obci pôsobia terénni sociálni pracovníci v rámci projektu Zamestnanosť a sociálna inklúzia pre marginalizované skupiny, občianske združenie Žijem hudbou a OZ SOSNA. OZ SOSNA vybudovala svoje Ekocentrum s Prírodnou záhradou, ktoré predstavujú na Slovensku ojedinelý inšpirujúci príklad nezávislého vzdelávacieho centra, zameraného na šírenie princípov udržateľnosti a miestnej sebestačnosti. V roku 2013 začali stavať Hobití dom ako budovu, ktorá je funkčná, lacná, ekologická a zdravá.

Už 36 rokov obec reprezentuje a zachováva ľudové tradície folklórna skupina KARIČKA. Pre miestne deti je zriadená plnevybavená dvojtriedna materská škola spolu s minidopravným ihriskom.

K vzdelaniu školopovinných detí prispieva aj deväťročná základná škola. Základná škola sa nachádza v časti obce Malá Vieska. V roku 2010 oslávila päťdesiate výročie svojho založenia. V súčasnosti školu navštevuje 310 žiakov z našej aj z okolitých obcí.

Škola ponúka kvalitnú výučbu, humánne a tolerantné prostredie, prácu s talentovanými žiakmi i so žiakmi so zdravotným znevýhodnením, množstvo celoškolských akcií, zaujímavú mimoškolskú záujmovú činnosť a ešte oveľa viac. Už niekoľko rokov sa hrdí titulom Zelená škola. Zaujímavo riešený exteriér s biozáhradou či amfiteátrom je miestom na environmentálnu výučbu i záhradné slávnosti, ktoré škola pravidelne organizuje pre žiakov ako aj pre širokú verejnosť. Dňa 23. mája 2007 našu školu poctila svojou návštevou holandská kráľovná Beatrix.

V obci sa zachoval rímskokatolícky kostol z roku 1433 zasvätený narodeniu Panny Márie a obecná zvonica v časti Tepličany.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka