Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kočovce

kocovce_erb.jpgČasť: Beckovská Vieska

Kraj: Trenčiansky

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Mikroregión: Beckov – Zelená Voda – Bezovec

Počet obyvateľov: 1482

Rozloha: 15,32 km2

Prvá písom. zmienka: časť Kočovce r. 1321,

časť Beckovská Vieska r. 1396, časť Rakoľuby r. 1262

Meno starostu: RNDr. Jozef Ševcech

Adresa: Obec Kočovce, 916 31 Kočovce 280

Telefón: +421 32 746 12 24

e-mail: oukocovce@kocovce.sk

web: www.kocovce.skObec Kočovce vznikla v roku 1960 spojením troch samostatných častí Beckovská Vieska, Kočovce a Rakoľuby. V súčasnosti má obec 1482 obyvateľov. Výhodou obce je vybudovaná infraštruktúra - plynofikácia, obecný vodovod a kanalizácia, ktorú spravuje spoločnosť Obecná vodárenská a kanalizačná spoločnosť Sochoň.

Geografickou dominantou je krajiny je masív Sochoňa (493 m n. m.) a masív Skalky (293 m n. m.) majúci bridlicový charakter.

Dôkazom toho, že územie Kočoviec bolo osídlené už v prehistorickej dobe, je nález črepov a štiepaných kamenných nástrojov na Skalke pochádzajúci pravdepodobne z mladšej doby kamennej – eneolitu.

Prvá písomná zmienka o Kočovciach sa nachádza v listine z roku 1321, Beckovská Vieska sa v historických prameňoch spomína už v roku 1396 pod názvom WIEZKA. Časť Rakoľuby je najstaršou časťou obce, po prvý krát sa spomína už v roku 1262.

Dominantou obce je barokový kaštieľ v Kočovciach, ktorý je vlastníctvom STU – SF Bratislava. Kaštieľ v minulom roku zrekonštruovali, čím sa rozšírila jeho kapacita. Ku kaštieľu patrí Regionálne centrum technického vzdelávania. Návštevníci obce si môžu spríjemniť pobyt vychádzkou na náučný chodník „9 zastavení na rakovského chodníku“, ktorý začína informačnou tabuľou na zastávke, pokračuje cez park a areál ZŠ až na Skalku.

V roku 1980 vybudovali Štátne lesy diviačiu oboru, ktorá sa rozkladá asi na 500 ha lesa. V obore sa chová diviačia zver a muflóny.

V obci sa nachádza Základná škola s materskou školou, pošta, zariadenie opatrovateľskej služby, zrekonštruované detské ihrisko pri materskej škole. V areáli ZŠ je vysadený marhuľový sad s „Rakovského marhuľou“, odrodou, ktorú vyšľachtil majiteľ kočovského kaštieľa Gejza Rakovský. V časti Beckovská Vieska je filiálny rímsko-katolícky kostol, nachádza sa tu viacúčelové ihrisko a detské ihrisko „Barina“, kde sa konajú kultúrno-športové akcie. V časti Rakoľuby je vybudovaný priemyselný park. V tejto miestnej časti sa v súčasnosti pripravujú nové stavebné obvody pre IBV.

Obec každoročne organizuje kultúrno-spoločenské aktivity, napr. pochovávanie basy, kladenie vencov pri pamätníku padlých rumunských vojakov, stavanie mája, športové popoludnie pre deti, Deň obce, hodové slávnosti, futbalový turnaj, posedenie pre seniorov, mikulášske posedenie, vianočný turnaj v stolnom tenise. V obradnej sieni úradu sa vykonávajú občianske obrady (sobáš, vítanie nových občiankov, prijatie významných osobností a pod.).  


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka