Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Osobnosti obce

Významné osobnosti obce Považany

Kardinál Alexander Rudnay

Alexander RudnayV obci Považany, časť Kríž n/V. sa narodil v r. 1760 významný cirkevný činiteľ kardinál Alexander Rudnay. Pochádzal z prastarého rodu zemanov, ktorého korene siahali až do veľkomoravského obdobia. Po absolvovaní piaristického gymnázia v Nitre prešiel do seminára v Prešporku, Trnave a Budíne. V rámci pastoračnej činnosti prešiel cirkevnou hierarchiou až nakoniec bol menovaný za kardinála v Ostrihome. Na Slovensku pôsobil v Krušovciach, Častej a v Hronskom Beňadiku. V čase veľkého hladu v r. 1818 bez rozdielu náboženskej alebo národnostnej príslušnosti rozdával najprv vlastné a potom aj zakúpené obilie, čím zachránil tisíce ľudí pred istou smrťou.

Zaslúžil sa o budovanie Ostrihomu, kde v r. 1828 dal postaviť kostol, ktorý dostal meno svätej Anny (matka kardinála Rudnaya sa menovala Anna). 7. septembra 1831 slávnostne odovzdal svätý kríž na jeho kupolu a o šesť dní zomrel. Alexander Rudnay bol veľký národovec a zanietený Slovák. Ako člen Slovenského učeného tovarišstva morálne i hmotne podporoval činnosť bernolákovcov a zaslúžil sa o vydanie 5 jazyčného Slowára. Nenechal sa oslepiť vysokými úradmi a vyznamenaniami, zostal verný svojmu ľudu, čo neraz vyjadril svojim známym výrokom: „Slovák som, a keď by som sedel aj na prestole sv. Petra apoštola – Slovák zostanem.“

Terajší kostol Povýšenia sv. Kríža je empírový, dal ho postaviť Alexander Rudnay v rokoch 1829-1830 na pamiatku svojej matky, ktorá je tu pochovaná spolu s asi 21 príbuznými z rodiny Rudnayovcov. Krypta má rozmery 3x4m a naposledy sa do nej pochovávalo v roku 1880. Výmaľba kostola je od F. Baslera z roku 1859, nástenné maľby doplnili v roku 1943 F. Papa E. Petrikovič.

Augustína Kholová - včelárka Gusta

vcelarka_gusta_kholova.pngDňa 31.7.1882 sa v Svätom Kríži nad Váhom narodila Augustína Kholová rod. Zelenayová nazývaná „Včelárka Gusta“, ktorá bola prvou ženou na Slovensku, ktorá sa zamýšľala nad širším využitím nutričných vlastností medu. Bola autorkou nových receptov na prípravu koláčov, lahôdok, medového chleba, medovníkov, medového vína, likérov. Sedem rokov usporiadala desiatky kurzov medového pečiva po celom Slovensku. V roku 1931 jej v Bratislave vyšla kniha s názvom „Med a jeho zúžitkovanie v domácnosti“, v roku 1937 jej udelili významné včelárske vyznamenanie na Slovensku- Zlatú medailu. Zomrela v Čachticiach dňa 21.01.1938.


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka